06.07.2021 12:33
Tatranská Lomnica (6. júla 2021) – Už zajtra, v stredu 7. júla, čaká Tatranský národný park pravidelná kamzičia inventúra. Jej výsledky dajú odpoveď nielen na otázku, koľko jedincov kamzíka vrchovského tatranského momentálne žije na slovenskej a poľskej strane Tatier, ale prezradia tiež, koľko mláďat pribudlo v jarných mesiacoch.
Štátne lesy TANAP-u, ktoré sú hlavným organizátorom pravidelného spočítania kamzičej zveri, sa chceli do rátania pustiť už koncom júna, avšak karty zamiešala nie práve najideálnejšia predpoveď počasia. „Každý rok sa na základe prognóz meteorológov snažíme vytypovať čo najvhodnejší deň, no nie vždy to úplne dokonale vyjde. Ak chceme získať relevantné počty, ideálne podmienky pre spočítavanie sú vtedy, keď je dobrá oblačnosť a nie je príliš horúco, pretože v sparnom počasí kamzíky vyhľadávajú tienisté miesta a už dopoludnia sa nám stratia z dohľadu,“ konkretizuje zoológ Štátnych lesov TANAP-u Jozef Hybler.
Práve nadpriemerné teploty, ktoré vyhnali kamzíky do tienistých zákutí, sa podpísali aj pod výsledky ostatného spočítania, ktoré bolo v Tatranskom národnom parku vlani na jeseň. Čísla vtedy zoológov veľmi nepotešili, keďže na oboch stranách Tatier v deň spočítania zaevidovali dokopy ani nie tisíc kamzíkov. Pritom práve jeseň bola v posledných rokoch obdobím, keď padali rekordy a počty kamzíkov prekračovali túto métu.
Okrem údajov o počtoch kamzíkov sú pravidelné inventúry pre zoológov taktiež zdrojom cenných informácií o zdravotnom stave kamzičej populácie, keďže spočítanie využívajú napríklad aj na zber vzoriek trusu. Takisto je to príležitosť zmonitorovať vzácne prostredie národného parku či pozorovať ďalšie chránené druhy živočíchov. „Vďaka tomu boli pozorované napríklad útoky rysa na kamzíka v Mengusovskej doline či útok orla na medvieďa na hrebeni Belianskych Tatier, ale aj výskyt veľmi vzácneho murárika červenokrídleho v oblasti Skalných vrát,“ vyratúva Hybler.
Kamzíky v Tatranskom národnom parku rátajú zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u a Správy TANAP-u spoločne s kolegami z poľského Tatrzańskiego Parku Narodowego i ďalšími dobrovoľníkmi dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň. Zatiaľ čo jarné spočítanie je zamerané predovšetkým na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou. Rekord si zatiaľ drží jeseň 2018, na oboch stranách Tatier vtedy zahliadli celkovo 1 431 kamzíkov. Jar bola najúspešnejšia v rokoch 2016 a 2014, keď bolo napočítaných zhodne po 1 232 jedincov. Len pre porovnanie, vlani na jar zapísali do sčítacích hárkov dokopy 972 kamzíkov. Oproti roku 2019 to bol nárast o dvadsaťdva jedincov. Hoci žiaden rekord nepadol, zoológovia boli spokojní, keďže viac ako šestnásť percent zo spočítaných jedincov predstavovali mláďatá. V slovenskej časti Tatranského národného parku ich narátali 97, celkovo bolo u nás v deň spočítania spozorovaných 643 kamzíkov.