21.09.2018 08:31
Tatranská Lomnica (21. septembra 2018) – V poslednú septembrovú sobotu čaká Tatry i Pieniny opäť po roku veľké upratovanie. Znie to neuveriteľne, no do akcie Čisté hory sa dobrovoľníci zapoja už po štyridsiaty raz! Pripomínať jubilejný ročník im bude samolepka, ktorú Štátne lesy TANAP-u rozdajú všetkým účastníkom.
Prvý ročník podujatia sa uskutočnil ešte v roku 1979. „Naši predchodcovia dúfali, že po pár rokoch už nebude čo upratovať, avšak stále sa nájdu turisti, ktorí si tatranské doliny mýlia s odpadkovými košmi,“ konštatuje Igor Stavný, koordinátor akcie Čisté hory. Zatiaľ čo v prvých rokoch vynášali dobrovoľníci z vysokohorského prostredia predovšetkým stavebný odpad, dnes sú to najmä obaly z potravín a nápojov, ale aj pneumatiky či železný šrot.
Vlani sa do upratovania dolín po letnej turistickej sezóne v poslednú septembrovú sobotu zapojilo 1 344 nadšencov, ktorí na území Tatranského a Pieninského národného parku vyzbierali dokopy 723,5 kilogramu odpadkov. Ďalších 410 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali približne 200 kilogramov odpadu, priložilo ruku k dielu pár dní predtým, keďže v deň konania akcie mali iné povinnosti. Za všetky doterajšie ročníky sa podarilo odbremeniť Tatry a Pieniny o približne 62 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, kedy účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín až 7 655 kilogramov odpadu, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa. Doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 42-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.
Zapojiť sa do akcie však môže ktokoľvek, stačí si vyzdvihnúť vrecia na odpad na niektorom z desiatich nástupných miest od Oravíc až po Červený Kláštor. Ich zoznam je uverejnený na http://www.lesytanap.sk/sk/tlacove-spravy/sprava/ciste-hory-2018/. Dobrovoľníkov budú medzi 8.00 až 12.00 hodinou na jednotlivých stanovištiach očakávať zamestnanci Štátnych lesov TANAP-u, Správy TANAP-u či Správy PIENAP-u, pomocnú ruku už tradične podajú aj členovia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), Základná organizácia Vysoké Tatry. Okrem vriec poskytnú účastníkom podujatia aj ďalšie informácie a po predchádzajúcej dohode aj sprievod.
„Každý z účastníkov akcie získa už tradične samolepku, ktorá mu bude pripomínať, že spravil niečo dobré nielen pre samotné hory, ale aj pre ostatných ľudí, ktorí radi navštevujú tento kút Slovenska,“ uzatvára koordinátor akcie, ktorá svoju históriu začala písať pred štyrmi desaťročiami.