17.09.2018 13:35
Tatranská Lomnica (17. septembra 2018) – Príležitosť obzrieť si Expozíciu tatranskej prírody, ktorú v Tatranskej Lomnici prevádzkujú Štátne lesy TANAP-u, využili cez víkend poslední tohtoroční návštevníci. Od dnešného dňa je botanická záhrada už zatvorená. Šancu zoznámiť sa so vzácnymi druhmi tatranskej flóry ponúkne záujemcom až v máji budúceho roka.
Počas uplynulých štyroch mesiacov si prehliadku expozície nenechalo ujsť 13 230 návštevníkov, čo je o takmer tisícku viac ako vlani. Zatiaľ čo v máji ju navštevovali najmä seniori, jún sa už tradične niesol v znamení školských výletov. „V priebehu letných prázdninových mesiacov rovnako ako po minulé roky spoznávali tatranskú flóru predovšetkým rodiny s deťmi a september patril opäť predovšetkým dôchodcom,“ hodnotí tohtoročnú návštevnosť Expozície tatranskej prírody jej vedúca Janka Černická.
Na ploche 3,20 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať vyše tristo druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa. Hoci väčšina kvietkov má svoje optimum v máji a júni, ich kvitnúce hlávky bolo vidieť ešte aj v septembri. „Prekvapilo ma, že poniklec slovenský zakvitol druhýkrát v auguste. Doteraz sa nám to ešte nestalo. Takisto mak tatranský, endemický druh Tatier, s ktorým sa turisti bežne nestretnú, kvitol v botanickej záhrade tento rok počas celej sezóny,“ konkretizuje Janka Černická.
Podobne ako po minulé roky, aj túto sezónu si vybrané druhy kvetov a drevín mohli návštevníci priamo v botanickej záhrade aj kúpiť. Predalo sa vyše tritisíc sadeníc rastlín, takmer tristo kusov semien a okolo polstovky sadeníc stromov. „Tento rok bol najväčší záujem o plesnivec alpínsky, z ktorého sa predalo 343 kusov. V porovnaní s vlaňajškom, kedy sa nám veľmi rýchlo vypredal, sme boli tento rok na enormný záujem zo strany návštevníkov dobre pripravení, nejaké sadeničky nám dokonca ešte ostali. Po presadení do väčších črepníkov sa opäť zapustia do pilinového substrátu, v ktorom prečkajú do jari. Ak sa im bude dariť rovnako dobre ako tento rok, záujemcovia sa už teraz majú na čo tešiť,“ konštatuje vedúca Expozície tatranskej prírody. V kurze bol už tradične aj horec Clusiov, silenka bezbyľová či dryádka osemlupienková, mak tatranský sa dokonca vypredal už v priebehu mája.
Okrem samotných rastlín návštevníkov zaujala aj novinka v podobe vtáčích búdok, ktoré v areáli botanickej záhrady nainštalovali po minulej zime. „Ľudia si ich všimli, pýtali sa na ne. Asi v šiestich sme zaznamenali aktivitu, čo je približne polovica z celkového počtu. Niektoré sme zámerne umiestnili tak, aby návštevníci priamo z lavičiek mohli pozorovať, čo sa v búdkach deje. Samozrejme, v dostatočnej vzdialenosti, tak aby ich obyvateľov nerušili,“ dodáva Janka Černická. Vtáčie obydlia však neboli jedinou tohtoročnou novinkou. Návštevníkov potešil aj zrekonštruovaný chodník cez rašelinisko, zamestnanci expozície zase ocenili nový zavlažovací systém.
V týchto dňoch sú už takmer všetky rastliny v botanickej záhrade odkvitnuté, počas mesiacov, keď je expozícia pre verejnosť uzavretá, však na jej zamestnancov čaká množstvo práce. „Všetky rastliny v produkčnej záhrade musíme dôkladne oplieť od buriny a črepníky zapustiť do pilinového substrátu, aby sme zabránili vymrznutiu koreňového systému a udržali vlhkosť. Pozbierané a vysušené semená rastlín je potrebné vyčistiť a pripraviť na jesenný výsev pre budúcu sezónu. Okrem toho vypustíme zavlažovací systém a vyčistíme dná jazierok, šácht a prívodov od nánosov bahna. Nesmieme zabudnúť ani na menovky jednotlivých rastlín, ktoré treba pozbierať a uskladniť, takisto sa musíme postarať o informačné tabule, lavičky a ďalší inventár. Na prezimovanie je potrebné pripraviť aj vstupný objekt. Urobiť treba tiež inventúru rastlín v produkčnej záhrade,“ sumarizuje kolobeh prác, ktorý musia zvládnuť ešte predtým, kým botanickú záhradu prikryje prvý sneh, Janka Černická.
Pre návštevníkov sa brány botanickej záhrady opäť otvoria začiatkom mája, dovtedy môžu turisti obdivovať vzácnu tatranskú flóru v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici, kde v presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.