Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

V tatranských plesách sa nájde odpadu stále dosť

21.10.2013 09:37

Pod hladinou tatranských plies sa stále nájdu odpadky (autor: Lenka Burdová) Už po dvadsiaty krát sa potápači ponorili pod hladiny tatranských plies a ani tentoraz sa nevynorili naprázdno. Z dna Nového Štrbského plesa, Velického plesa a Popradského plesa vytiahli 45,5 kilogramu mokrých odpadkov. Napriek úctyhodnému množstvu je to podstatne menej ako vlani. Nevyčistené totiž zostalo Štrbské pleso, do ktorého sa, kvôli riasam a tým pádom malej dohľadnosti vo vode, neponoril tentoraz ani jeden z potápačov.

V studených vodách tatranských plies sa našlo opätovne veľa toho, čo do nich nepatrí: fľaše, plastové poháre, najrôznejšie obaly, no boli to tiež tehly, kusy plechov či železné rúry. Ako najaktívnejší zberači neporiadku počas 20. ročníka akcie Čisté vody boli tento krát vyhodnotení dvaja aktéri: Anton Šimčík z Trenčína a Jaroslav Blaško z Nitry. Pri príležitosti významného jubilea akcie boli okrem vyhodnotenia najaktívnejších zberačov udelené tiež ďakovné listy za dlhoročnú spoluprácu pri udržiavaní čistoty tatranských plies. Dostali ich Potápačský kluby Vodnár z Popradu, Atlantis Dive z Bratislavy a Modrá zóna z Nitry, ale tiež jednotlivci: Ing. Oliver Krajňák, riaditeľ Potápačského centra Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi a zároveň prezident technického výboru Zväzu potápačov Slovenska, Jozef Schalek a Ing. Marek Klein, obaja ako aktívny spolupracovníci so Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Vysoké Tatry.

Tohtoročný 20. ročník akcie Čisté vody sa konal v rámci 28. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov. Pri jej organizovaní Štátne lesy TANAPu spolupracovali s Potápačským centrom Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, s Potápačským klubom Vodnár z Popradu, s Nemocnicou Košice Šaca a.s., 1. súkromnou nemocnicou, Pivovarom Topvar a Zväzom potápačov Slovenska.

Za práve uplynulých dvadsať rokov trvania akcie Čisté vody sa pod hladinou vysokohorských tatranských plies uskutočnilo 1339 ponorov, pričom dobrovoľníci na brehy vyniesli 4 839 kg odpadu. Najviac, až 506 kg, vytiahli potápači z vody v roku 2004, najmenej, iba 50 kg, v roku 1994. V minulom roku 65 dobrovoľných potápačov vybralo na breh tatranských plies 189,5 kg odpadkov. Kým v minulosti prevládal stavebný odpad, v posledných rokoch sú to zväčša obaly z potravín. Akcia Čisté vody tak ešte ani v súčasnosti svoju opodstatnenosť nestráca a potápači budú, pod starostlivým dohľadom organizátora - Štátnych lesov TANAPu, i naďalej dbať o udržiavanie čistoty tatranských plies.