20.11.2012 12:46
Mikroklimatické pomery a toky látok na kalamitných plochách, hodnotenie stavu lesov v Tatrách, pôdne mikroorganizmy na kalamitných plochách, aktuálny stav parazitofauny na území Tatier, obnova vegetácie na kalamitných plochách, vplyv nespracovania kalamity na šírenie podkôrneho hmyzu či škody zverou na kalamitnej ploche je len časť z vedeckých prác, ktoré odzneli na V. Medzinárodnom pokalamitnom seminári.
Väčšina z takmer štyroch desiatok referátov vedcov zo Slovenska, Poľska, Česka, Nemecka, Holandska a Litvy bola zameraná na indikačné vlastnosti hmyzu. A podľa Petra Fleischera, vedúceho Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu, „je tatranský pokalamitný výskum vďaka ojedinelému interdisciplinárnemu prístupu súčasťou celoeurópskej platformy ekologického výskumu. To riešiteľov zaväzuje nielen pokračovať vo výskume a pritom hľadať nové metódy na sledovanie stavu po kalamite, ale zároveň vytvárať priestor aj na lepšie zhodnotenie doterajších poznatkov. Dobrým predpokladom pre to je zapojenie nastupujúcich mladých vedeckých pracovníkov zo slovenských univerzít.“
A čo výskum na kalamitných plochách priniesol? „Značnú pozornosť v súčasnosti vedci venujú najmä podkôrnemu hmyzu, o ktorom sa napriek mediálnej publicite stále vie prekvapujúco málo. Potešujúce je aj to, že okrem opisu jednotlivých prvkov či skupín, autori postupne odhaľujú vzájomné vzťahy medzi procesmi na plochách poškodených vetrom, požiarom či podkôrnym hmyzom. Extrémne výkyvy počasia (záplavový záver minulého (2011) a suchý tohto leta (2012), pozn. autora) sú skvelou príležitosťou pre otestovanie scenárov ďalšieho vývoja lesných ekosystémov na tomto území. V niektorých prípadoch však len na extrémy počasia čakať nemôžeme. Napríklad ďalší nárast teploty vzduchu so sledovaním dôsledkov na hydrické, energetické a látkové pomery si na experimenálnych mikrolokalitách dokážeme vytvoriť už teraz,“ poznamenáva Peter Fleischer.
Z Medzinárodného seminára venovanému výskumu ekologických dôsledkov vetrovej kalamity vo Vysokých Tatrách z 19. novembra 2004 vydajú Štátne lesy TANAPu elektronický zborník s prezentáciami. V priebehu januára 2013 bude dostupný aj na stránke www.lesytanap.sk.