Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Kamzíkov v Tatrách je už viac ako tisícka!

31.10.2012 12:28

Kamzík v Belianskych Tatrách (autor: Marcel Tobis) Od začiatku nového tisícročia populácia kamzíka tatranského vrchovského neustále narastá. Kým totiž v roku 1999 žilo v Tatrách len približne 320 kamzíkov a v roku 2005 nenapočítali pred zimou viac ako päťsto kamzíkov, počas tohtoročného jesenného spočítania to bolo už 1096 kamzíkov. Na slovenskej strane Tatier 810 a 286 na poľskej strane, z toho sa v čase spočítania páslo 134 mláďat v slovenských a 43 mláďat v poľských Tatrách. Na spočítaní kamzičej zveri v Tatrách sa podieľali Štátne lesy TANAPu, Správa TANAPu, Tatranski Park Narodowy (TPN), Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), mesto Spišská Belá a mesto Kežmarok.

Zvláštnosťou tohtoročného spočítania kamzíkov bol výskyt početných kamzičích čried. V Hlinskej doline napočítali v jednej čriede viac ako sedemdesiat, v Belianskych Tatrách bolo kamzíkov najviac. „Životaschopnosť kamzičej populácie sa posudzuje aj podľa veľkosti jednotlivých čried. Nielen celkovou početnosťou populácie. Všeobecne možno teda povedať, že čím sú čriedy väčšie, tým je životaschopnosť celej populácie lepšia. Vidieť tak veľkú čriedu nie je v Tatrách raritou, ale zase úplne bežné to nie je. V každom prípade, s ohľadom na povedané vyššie, existencia tak veľkej čriedy je dobrým znakom, že sa tomuto vzácnemu endemickému poddruhu tatranskej fauny darí i v súčasnosti,“ konštatuje Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAPu.

Počas tohtoročného spočítania kamzíkov našli lesníci pod Volovcom v Západných Tatrách uhynutého kamzíka. Osudným sa mu stal pravdepodobne pád z výšky po tom, čo sa vyplašil alebo pošmykol. Približne sedem ročného samca odviezli na Výskumnú stanicu Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici, kde odobraté vzorky poslúžia na ďalšie vedecké účely, lebka kamzíka bude vypreparovaná a uschovaná v depozite Múzea TANAPu.

V posledných rokoch zaznamenávame nárast kamzičej populácie v Tatranskom národnom parku zásluhou mnohých opatrení, akými sú prikrmovanie jarabinou v čase potravinovej núdze, vynáška soli, či kontrola dodržiavania ustanovení Návštevného poriadku zo strany správcov územia TANAPu a TPN. „V neposlednom rade sa nám podarilo eliminovať negatívne faktory ako vyrušovanie návštevníkmi v ich prirodzených lokalitách výskytu, pytliactvo či prelety vrtuľníkov nad týmto chráneným územím,“• dodáva Jozef Hybler.