Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Pod Malou Svišťovkou budú píliť suché stromy

20.06.2012 14:36

Ilustračná fotografia (autor: Martin Fris) Modro značený turistický chodník vedúci zo Štartu cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso bude tretím chodníkom v TANAPe, popri ktorom začnú od zajtra spiľovať suché stromy. Keďže ani na tomto turistickom chodníku nie je možná obchádzka, počas pílenia stromov bude pohyb turistov v uvedenom úseku turistického chodníka časovo obmedzený. Zdržanie turistov by však nemalo presiahnuť jednu hodinu. Štátne lesy TANAPu turistov žiadajú nielen o pochopenie a trpezlivosť pri prechádzaní týmto úsekom turistického chodníka, ale aj o dodržanie pokynov pracovníkov dodávateľskej firmy a lesníkov Štátnych lesov TANAPu predovšetkým kvôli vlastnej bezpečnosti.

Do konca júla zostáva dodávateľovi spíliť suché stromy ešte na červeno značenom turistickom chodníku v úseku od Hrebienka až po Skalnaté pleso a dokončiť práce na žlto značenom turistickom chodníku vedúcom z Tatranskej Lesnej k Vodopádom Studeného potoka. Tie však už turistov v pohybe po chodníku neobmedzia. Dôvodom spiľovania suchých stromov v blízkosti turistických chodníkov je rozsiahla lykožrútová kalamita, ktorá poškodzuje lesné porasty v bezzásahovom stupni ochrany prírody.Projekt týkajúci sa spiľovania suchých stromov v blízkosti vybraných úsekov turistických chodníkov na území TANAPu vypracovalo mesto Vysoké Tatry a väčšinu finančných prostriedkov na realizáciu projektu poskytlo ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Envirofondu.

Primárnou príčinou rozpadu horských smrečín v TANAPe je lykožrútová kalamita, ktorá sa v tomto chránenom území šíri od roku 2005 aj vďaka nečinnosti orgánov štátnej správy ochrany prírody za výdatnej podpory úzkej skupiny zelených aktivistov presadzujúcich bezzásahovosť bez ohľadu na prírodno-ochranné hodnoty a turistickú využiteľnosť tohto územia. Štátne lesy TANAPu tak už dnes môžu konštatovať, že TANAP prichádza o najvzácnejší predmet ochrany a to o pralesovité spoločenstvá, hlavne limbové smrečiny pod masívom Kriváňa, ktoré tu generácie lesníkov chránili ako jedinečný klenot Karpatského oblúka.