30.03.2012 12:47
Je ním Lykovec jedovatý (Daphne mezereum) vyrastajúci pri vstupe do Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu v Tatranskej Lomnici. Vyskytuje sa však aj na iných miestach Tatranského národného parku. Táto krovitá rastlina dorastajúca do výšky 30 až 150 centimetrov, vyskytujúca sa od pahorkatín až po subalpínsky stupeň, odoláva nepriaznivým klimatickým podmienkam a teda jej neprekáža ani dnešný sneh.
Tvar rastliny je vzpriamený, listy striedavé, kopijovité a opadavé, jej plodmi sú kôstkovice. Podľa tejto krátkej charakteristiky by táto vzácna rastlina však len málokoho zaujala. Ak ale pridáme ďalšie indície, mnohým z nás sa v predstavách zobrazí nádherná a ničím nezameniteľná rastlina, ktorej existenciu spájame predovšetkým s prenikavo voňajúcimi kvetmi svetloružovej až fialovej farby, nachádzajúcimi sa na zdrevnatených výhonkoch v bočných zväzkoch a skrášľujúcimi našu prírodu od konca februára až do apríla.
Darmo by sme však v tomto období pátrali po zelených listoch. Lykovec jedovatý je totiž charakteristický tým, že prvé listy sa začínajú vyvíjať tri až päť týždňov po začiatku kvitnutia. Hneď v nasledujúcom období sa rastlina stráca v podraste lesnej flóry a vystupuje z nej až v období, keď dozrievajú jej plody, kôstkovice, prekrásnej červenej farby.
Krásna, vzácna a jar vítajúca rastlina. Čo sa však za touto krásou, vzácnosťou a pompéznosťou skrýva? Tak ako mnohé rastliny, ktoré chránia svoju existenciu rôznymi spôsobmi (napr. tŕňmi či chĺpkami), lykovec jedovatý chráni svoju podstatu obsahom jedovatých terpenoidných látok. Ak by sme sa odhodlali k privoniavaniu omamnej vône ružových kvetov, môžeme očakávať nepríjemnú reakciu organizmu vo forme bolesti hlavy a závratí. Oveľa vážnejšie dôsledky má však konzumácia plodov či kôry lykovca jedovatého, ktoré môžu vážnym spôsobom poškodiť ľudské zdravie.
Obdivujme tento šperk jarnej prírody, chráňme ho, vytvárajme vhodné podmienky pre jeho zachovanie, rešpektujme však nielen jeho vzácnosť a krásu, ale aj nebezpečenstvo.