Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Štátne lesy TANAPu s najnovšími návrhmi zonácie nesúhlasia

26.10.2011 13:42

Lykožrútová kalamita v okolí Rakytovských pliesok (autor: Táňa Hoholíková) „Štátne lesy TANAPu s predkladanými návrhmi zonácie Tatranského národného parku nesúhlasia,“ povedal na margo dnešného rokovania so zástupcami rezortu životného prostredia riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška. Ochranári na stretnutí predstavili najnovšie rozpracované návrhy zonácie pripravované vybranými vedeckými pracovníkmi. Predkladané návrhy zonácie údajne vychádzajú z nového návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny, avšak nový návrh predmetného zákona nebol doposiaľ zverejnený.

Pritom práve nový zákon o ochrane prírody a krajiny je základným predpokladom pre doriešenie zonácie TANAPu a ostatných veľkoplošných chránených území pri zohľadnení a rešpektovaní vlastníckych práv. A je to práve stále chýbajúca nová právna úprava ochrany prírody, ktorá vytvorí základné právne rámce pre zaraďovanie konkrétnych území do jednotlivých zón, pričom budú zohľadnené ich prírodoochranné hodnoty, stav ochrany a stav predmetu ochrany. Aj to sú dôvody, prečo Štátne lesy TANAPu s dnes predkladanými návrhmi zonácie pracovníkmi rezortu životného prostredia nesúhlasia.

Najnovšie rozpracované návrhy zonácie TANAPu rátajú s pridaním ďalších rozsiahlych území do budúcej A zóny, pričom súčasťou bezzásahového územia by sa stali ďalšie tisícky hektárov v Tichej doline, Kôprovej doline, Bielovodskej doline, Javorovej doline, v Bobroveckej doline a Roháčskej doline. Pritom práve v oravskej časti TANAPu sa aj vďaka malému rozsahu bezzásahových území a v súčasnosti vykonávaným ochranných opatreniam darí Štátnym lesom TANAPu chrániť ešte stále zelený les pred podkôrnym hmyzom. Podľa Petra Líšku „uzatvoriť tak rozsiahle plochy dnes zelených lesov do bezzásahovej zóny by znamenalo ich zánik. A nielen to. Lykožrútom zničené lesné porasty by napríklad v oblasti Oravíc vážne ohrozili zdroj pitnej vody pre celú Oravu. Trváme na tom, aby rezort životného prostredia od svojho zámeru rozšíriť bezzásahové územia v Roháčoch, v Tichej a Kôprovej doline ako aj v Bielovodskej a Javorovej doline upustilo.“

Na možné dôsledky rozširovania bezzásahových území v Tatranskom národnom parku upozorňuje členov zonačnej komisie aj zástupca Štátnych lesov TANAPu od začiatku jej rokovaní. Poukazuje pritom na skutočnosť, že vďaka aktívnym ochranným opatreniam sa Štátnym lesom TANAPu darí aspoň v Roháčoch zabrániť umelo vyvolať lykožrútovú kalamitu, tak ako sa stalo v centrálnej časti TANAPu. „Snahu ochranárov o presadenie rozsiahlej A zóny v TANAPe, a najmä v Roháčoch, vnímame ako priznanie si viny za to, čo sa stalo v centrálnej časti Tatranského národného parku a snahu zlikvidovať posledný dôkaz toho, že keď sa vykonávajú aktívne ochranné opatrenia, dokážeme les pred lykožrútom ochrániť. Zásadne nesúhlasíme s takýmito návrhmi zonácie a rozširovaním už aj tak veľkých bezzásahových zón,“ poznamenáva Peter Líška.

Bezzásahovosť presadzovaná ochranou prírody bez zohľadnenia stavu lesov na území TANAPu po vetrovej kalamite spôsobila, že zdravé lesy sa v priebehu siedmich rokov zmenili na holiny či suchý stojaci les. Sú tak viditeľným kontrastom lesom v Roháčoch, v ktorých lesníci ochranné opatrenia proti pôsobeniu škodlivých činiteľov v lesoch doposiaľ môžu vykonávať. Lesy v bezzásahových územiach sa úplne rozpadli alebo k tomu v súčasnej dobe nezvratne spejú. „Veľkosťou úmyselne intenzívne poškodených horských lesov lykožrútom z dôvodu ochrany prírody je Slovensko už teraz európskou jednotkou,“ dodáva Peter Líška.