02.05.2011 11:29
Tatranská botanická záhrada v Tatranskej Lomnici otvára svoje brány v nedeľu 8. mája. Napriek tomu, že prvé jarné kvety už dokvitli, návštevníci záhrady majú možnosť aj v období, keď je vysokohorské prostredie ešte uzavreté a vegetácia miestami pod snehom, pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Na ploche takmer tri hektáre si môžu prezrieť osem vápencových a žulových alpín a mokradí.
„Uplynulá zima bola chudobná na snehové zrážky. Tak sa stalo, že niektoré z takmer tristo druhov rastliniek, nechránené snehom, počas zimy vymrzli. Mnohé z nich budeme musieť nahradiť novými sadenicami a môže sa preto stať, že v tomto roku ich návštevníci kvitnúť, žiaľ, neuvidia,“ hovorí Zuzana Kyselová, manažérka Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu.
Najkrajšie sfarbená je botanická záhrada v máji a júni. „Žiaľ, počas letnej turistickej sezóny v júli a auguste je už väčšina rastlín odkvitnutá. Leto v horách je krátke, sneh sa topí pomerne neskoro, ranné mrazy a prvý sneh nie sú zriedkavé už koncom augusta. Tomu sa prispôsobili aj rastliny. V krátkom vegetačnom období sa niektoré už pod snehom pripravujú rozkvitnúť, aby čo najskôr vytvorili semená a zabezpečili svoju reprodukciu,“ hovorí o vegetačnom cykle rastlín v botanickej záhrade Zuzana Kyselová. Vždy zelenú lúku popretkávanú štrkovými bezbariérovými cestičkami sa však oplatí navštíviť v čase od 8. mája do 19. septembra kedykoľvek. Možno aj niekoľkokrát. Pretože iba tak môžu turisti vidieť tatranskú kvetenu, ktorá zostáva ukrytá pred ich zrakmi vo vysokohorskom prostredí. „K druhom tatranskej flóry, ktorú z turistických chodníkov zväčša nevidieť, patrí endemický druh Tatier a Fatry mak tatranský, vzácna skalokráska pyrenejská osídľujúca strmé skalné steny, trávnička alpínska a vičenec horský vyskytujúce sa v Tatrách len na jednej lokalite. Z glaciálnych reliktov rastie v botanickej záhrade napríklad dryádka osemlupienková, lomikameň ovisnutý, turička jednoduchá a ostrička myšia. Ako posledná rozkvitá astra spišská a jej svetlofialové kvety často zmáča jesenný dážď,“ vyratúva Zuzana Kyselová.
Súčasťou tatranskej botanickej záhrady je päť jazierok simulujúcich vysokohorské plesá. Novovytvorené z nich je Skalnaté pliesko a vlani dokončené Zelené pliesko. To najmenšie zo spomenutých piatich ešte nedostalo názov. Zato jeho obyvateľom je vzácny diablik močiarny. Spoznáte ho poľahky, pretože ako vysvetľuje Zuzana Kyselová „...je to krásny biely kvietok príbuzný a aj podobný kale.“
V záujme ochrany prírody Tatranského národného parku si milovníci skalničiek môžu sadeničky a semená tatranských rastlín a drevín kúpiť priamo v botanickej záhrade. V tomto roku ponúkajú Štátne lesy TANAPu vyše 60 druhov rastlín, medzi ktorými nebude chýbať najžiadanejší plesnivec alpínsky, silenka bezbyľová, lomikameň metlinatý, zvonček maličký, klinček ľadovcový, veternica narcisokvetá, klinček včasný, dryádka osemlupienková či horec Clusiov. Viac informácií na www.lesytanap.sk/služby/Botanická záhrada/Cenník - rok 2011.