16.06.2010 14:45
Od dnešného dňa môžu turisti v Tatranskom národnom parku pokračovať v túrach aj do vrcholových častí Tatier. Sezónna uzávera, uzatvárajúci úseky 37 turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí od 1. novembra do 15. júna vrátane, skončil. Turisti tak majú k dispozícii všetkých 788,5 kilometra značkovaných turistických chodníkov vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a v oblasti Spišskej Magury – západ. Vrátane Symbolického cintorína pod Ostrvou.
Štátne lesy TANAPu zabezpečujú v území Tatranského národného parku priechodnosť turistických chodníkov a turistickú informačnú sieť. V území národného parku sa turisti pohybujú na vlastné riziko. Preto by mali mať podľa Dominika Michalíka, vedúceho Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu na pamäti, že aj „po tohtoročnej zime budú niektoré úseky chodníkov vedúce do vysokohorských sediel, najmä z východnej strany, minimálne do začiatku leta ešte pod snehom. Na týchto snehových poliach hrozia pády na snehu. Preto by mali turisti s týmto nebezpečenstvom počítať, a ak nemajú dostatočnú výstroj a skúsenosti, nech radšej prechody týmito sedlami odložia na neskoršie obdobie.“ Ďalšou hrozbou jarného obdobia je „čistenie sa stien“ v dôsledku stekania vody z topiaceho sa snehu, ktorá strháva so sebou kamienky až balvany, prípadne skalné lavíny až mury, ktoré môžu ohroziť turistov pod nimi.
Pre turistov aj v tohtoročnej letnej turistickej sezóne zostávajú uzatvorené Belianske Tatry. Od roku 2008 je uzatvorený zeleno značkovaný turistický chodník vedúci z Juráňovej doliny od Umrlého sedla cez sedlo Príslop a vrchol Bobrovca do Bobroveckého sedla a červeno značkovaný chodník tiahnuci sa Tomanovou dolinou do Tomanového sedla. Turistické chodníky vo zvyšných častiach TANAPu budú otvorené počas celej sezóny. V tomto roku sa neuvažuje ani so sprístupnením v minulosti značkovaných turistických trás. Nebudú sa otvárať ani nové cyklotrasy. „Ďalšiu fragmentáciu v súčasnosti už dosť rozparcelovaných prírodných častí národného parku nepovažujeme za prírodoochranársky prístup. Navyše pre bežného návštevníka sú Tatry vo všeobecnosti na pohodové bicyklovanie určite príliš strmé a kamenisté. Na cykloturistiku sú vhodnejšie terény v Spišskej Magure,“ odporúča Dominik Michalík.
Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu opätovne skontrolujú a doplnia značkovanie všetkých farieb, vrátane náhradného - tyčového - značenia na turistických chodníkoch v kalamitných a bezlesných úsekoch značkovaných turistických chodníkoch. Turistom tak uľahčia orientáciu vo vysokohorskom teréne. Týka sa to aj 25 km turistických značených chodníkov, ktoré sa nachádzajú na spoločnej slovensko-poľskej hranici. Hoci Schengen umožnil prechod štátnej hranice s Poľskom na ktoromkoľvek mieste, vo vysokohorskom prostredí TANAPu je možný len na turistických značkovaných chodníkoch.
Štátne lesy TANAPu spravujú v území Tatranského národného parku 600,9 km turistických chodníkov, pričom prostredníctvom Strediska terénnych služieb zabezpečujú vyznačenie 739,5 km chodníkov v území Vysokých a Západných Tatier a Spišskej Magury – západ. V rámci nich ponúkajú návštevníkom osem náučných chodníkov a rovnaký počet bezbariérových turistických chodníkov pre turistov so zníženou schopnosťou pohybu.