14.10.2009 13:22
Drevené tyče používané na zimné značenie značkovaných turistických chodníkov v Tatrách sú už pripravené. V blízkosti turistických chodníkov, kde budú osadené, je uskladnených takmer tisíc drevených tyčí. Približne stovku z nich, ktoré v zime zlomil sneh či vietor alebo si na rôzny účel vypožičali turisti, pracovníci Strediska terénnych služieb (STS) Štátnych lesov TANAPu vyrobili a označkovali nanovo. Postupne ich budú vynášať do vysokohorského prostredia. Osadené však budú až v čase, keď napadne dostatočná vrstva snehu.
„Tyčové značenie osádzame na chodníkoch vedúcich k všetkým vysokohorským chatám, ktoré sú v zime otvorené. Teda okrem chaty pod Rysmi. A v dolinách po miesta, od ktorých platí zimný uzáver. Rovnako tyčami označujeme aj tie chodníky, ktoré prechádzajú úsekmi bez lesa,“• hovorí Dominik Michalík, vedúci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.
Vo vysokohorskom prostredí je každoročne vytyčovaných približne 95 kilometrov značkovaných turistických chodníkov. A to aj na územiach bez lesa, kde značku na kameni nahradí nielen počas zimy značka na tyči. „Tyče osádzame v Mlynickej doline po vodopád Skok, v Mengusovskej doline po Hincovu skalu. Takto značený je aj zelený chodník od hornej hranice lesa až po Sliezsky dom rovnako ako i žltý chodník vedúci k Velickému plesu zo Smokovca. Tyčami vyznačená je tiež magistrála z Hrebienka od hornej hranice lesa na Sliezsky dom a od Lomnickej vyhliadky po Skalnaté pleso. Nad hornou hranicou lesa je vytyčovaný aj chodník vedúci k chate pri Zelenom plese. A samozrejme vytyčovaná je Veľká studená dolina po Zbojnícku chatu a Malá Studená dolina po Téryho chatu,“ konkretizuje vyznačené úseky Dominik Michalík. Dĺžka takto vyznačených turistických chodníkov je premenná a závisí predovšetkým od snehových podmienok. Napriek tomu najdlhšou zimnou trasou je bezo sporu Veľká a Malá Studená dolina.
Na vybraných úsekoch a vhodných miestach značkovaných turistických chodníkov nad hornou hranicou lesa ponechávajú Štátne lesy TANAPu niektoré tyče zimného značenia celoročne. Pre prípad, že prvý sneh značku na kameni zakryje a tyče sa pre jeho nedostatok osadiť ešte nedajú. Tieto tyče však slúžia v teréne len pre hrubú orientáciu správnym smerom. Dominik Michalík preto upozorňuje na to, že „...toto značenie je umiestnené vo väčších rozostupoch a v hmle ho nemusí byť vidieť.“