Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Najnavštevovanejší je stále Hrebienok

11.08.2009 13:23

Deti pri Zamkovského chate (autor: Táňa Hoholíková) Vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku bolo v uplynulú sobotu takmer 21 tisíc turistov. V teréne ich rátali pracovníci Štátnych lesov TANAPu v spolupráci so Správou TANAPu. „Za posledných desať rokov je to najvyšší počet návštevníkov vysokohorského prostredia v jednom jedinom dni,“ konštatuje Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu a dodáva: „Aj tentoraz bolo najviac z nich na Hrebienku, kde bolo v tento deň približne šesť tisíc ľudí. Tradične veľa turistov bolo na Kriváni, Solisku, pri Popradskom plese, na Skalnatom plese, na chate pri Zelenom plese, v Tichej doline na Oraviciach, v Roháčskej doline a v Žiarskej doline.

Pre mňa osobne prekvapením bolo viac ako 1300 turistov na vrchole Rysov. Takýto počet sme tam zaznamenali naposledy v roku 1981.“ Počas troch dní spočítavania prišlo do národného parku najmenej turistov vo štvrtok. V tento deň sal kvôli dažďu vybralo na túru len približne 6 200 turistov. Druhý deň spočítania bol slnečný a to už bolo v Tatrách osemnásť a pol tisíca turistov.

Počas troch dní spočítania turistov navštívilo poľskú stranu Tatier 66 985 turistov. Z toho v sobotu bolo na 260 km turistických chodníkoch poľského Tatranského národného parku 29 803 turistov, v upršaný štvrtok len 10 739 turistov.

Súčasťou tohtoročného spočítania turistov je aj zistenie ich názorov na prírodné prostredie Tatier a kvalitu turistickej a informačnej siete. „Opätovne po piatich rokoch tak získavame prehľad nielen o názore návštevníkov vysokohorského prostredia na zmeny a ochranu tunajšieho prírodného prostredia, ale napríklad aj na stav turistických chodníkov v tomto území,“ konkretizuje Marián Šturcel. Anketový lístok môžu záujemcovia vypĺňať ešte do konca augusta na internetovej stránke www.lesytanap.sk.

Každoročným spočítaním turistov vo vysokohorskom prostredí Tatranského národného parku zisťujú Štátne lesy TANAPu nielen zmeny v počtoch návštevnosti, ale aj zaťaženosť jednotlivých lokalít. „Takto získané údaje využívame pri plánovaní údržby turistickej a informačnej siete. Slúžia nám však napríklad aj na usmerňovanie zvýšeného dozoru v teréne,“ dodáva Marián Šturcel.