Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lykožrút sa už vyrojil a je v dobrej kondícii

16.04.2009 14:57

Lykožrút smrekový (autor: Ján Ferenčík) Feromónové lapače v Dolnom Smokovci zachytili na Veľkonočný pondelok prvé jedince lykožrúta smrekového. Tohtoročné jarné rojenie škodcu smrekových porastov v Tatranskom národnom parku teda začalo. „Suma teplôt po sebe nasledujúci dní od 2. do 13. apríla dosiahla v nadmorskej výške 850 metrov potrebnú teplotu na jeho vyrojenie,“ hovorí Ján Ferenčík z Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu a pokračuje: „Vo vyšších polohách môžeme prvé rojenie očakávať približne o mesiac neskôr.“

To však vôbec neznamená, že lykožrút sa aj v týchto polohách neocitne oveľa skôr. Vysvetľuje Peter Fleischer, vedúci Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu: „Práve jar je obdobím, kedy sú v Tatrách časté teplotné inverzie sprevádzané južným a juhovýchodným prúdením vzduchu, ktoré vynáša škodcu smrekov do vyšších polôh. Dôkazom toho je severovýchodný svah Slavkovského štítu nad kalamitnou plochou ponechanou bez zásahu.“

Tohtoročný začiatok apríla nie je unikátnym len prudkým nástupom vysokých denných teplôt, ale aj mimoriadnym poklesom vlhkosti vzduchu. „Za posledných sedemnásť dní sme zaznamenali veľa dní, v ktorých vlhkosť vzduchu klesla pod 30 percent. Pritom bežná vlhkosť vzduchu sa v tomto období obyčajne pohybuje medzi 60 až 70 percent,“ dodáva Peter Fleischer.

Priskoré tohtoročné jarné rojenie lykožrúta v závislosti od jarného a letného vývoja počasia tak oprávňuje predpokladať, že v roku 2009 bude kalamitné premnoženie lykožrúta smrekového v TANAPe pokračovať. Navyše v neprospech tatranského smrekového lesa hovorí i test vitality lykožrútov v štádiu dospelcov, t.z. úplne vyvinutých chrobákov pripravených na rozmnožovanie. „Z výsledkov testu je zrejmé, že vitalita dospelých imág lykožrúta smrekového je veľmi vysoká. Pri triedení na živé a mŕtve imága dosahovala úroveň až 97 percent. Pri analýzach bola síce zistená mortalita štádií kukiel v požerkoch, ktorej príčinou bol ich primárny škodca lumčík a entomopatogénne huby. Napriek tomu parazitácia kukiel nepresiahla 7 percent z prítomných vzoriek,“ vysvetľuje Ján Ferenčík.

Tohtoročné jarné rojenie je za posledných päť rokov druhé najskoršie. Rekordným je rok 2007, v ktorom prvé rojenie zaznamenali Štátne lesy TANAPu už 11. apríla. V tom roku bolo vo feromónových lapačoch odchytených takmer 250 miliónov jedincov lykožrútov a poškodených viac ako 360 000 dovtedy zdravých stromov.