Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Stav na kalamitnom území sa postupne vracia do normálu

14.11.2008 08:54

Kalamitné územie (autor: Ján Slivinský) Posilniť výmenu informácií medzi lesníkmi, ochranármi, krajinnými ekológmi a výskumnými pracovníkmi z rôznych oblastí prírodných vied je cieľom III. seminára o pokalamitnom výskume v Tatranskom národnom parku. V tomto roku ho v dňoch 20. a 21. novembra pripravil Geofyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Výskumnou stanicou Štátnych lesov TANAPu v Kongresovom centre Academia v Starej Lesnej.

Najnovšie výsledky týkajúce sa súčasného stavu a zmien ekosystémov národného parku poškodených vetrovou kalamitou v roku 2004 bude na seminári prezentovať vyše tridsať referujúcich. Tak ako každoročne, aj tentoraz budú prednášky zoskupené v tematických blokoch venovaných klíme, vode, lesu, zmenám v pôde, vegetácii a v neposlednom rade i faune. Konkrétnosti približuje Peter Fleischer, vedúci Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu: „Po štyroch rokoch prác bude svojimi výsledkami zaujímavý každý jeden z referátov. Sme plní očakávania, či všetci potvrdia trend postupného zlepšovania a návratu poškodených ekosystémov do normálneho stavu. Na druhej strane však nemôžeme prehliadať, súvislosti medzi vetrovou kalamitou v roku 2004, následným nanažmentom a súčasným masívnym hynutím lesov mimo pôvodného kalamitného územia.“

Jedinečnú príležitosť sledovať zmeny ekosystémov v kalamitnom území národného parku majú už štvrtý rok vedci nielen zo Slovenska, ale aj Poľska, Českej republiky, Nemecka a Talianska. Výskumná stanica Štátnych lesov TANAPu sa stala koordinátorom výskumných tímov. Vytipovala štyri výskumné plochy, z ktorých každá má výmeru 100 ha. Porovnávajú sa tak zmeny na plochách, kde sa kalamita spracovala, na plochách ponechaných na samovývoj, na plochách, kde zostal les stáť a na ploche, ktorú zničil požiar. Hoci samotný predmet výskumu si zvolil každý vedecký tím sám, všetky prvky sa sledujú v rovnakom čase a na rovnakom mieste tak, aby boli vzájomne porovnateľné či vzájomne využiteľné.

Po prvý krát majú možnosť zúčastniť sa seminára aj stredoškoláci, popradskí gymnazisti, ktorí sa počas štúdia venujú environmentálnym témam v európskom kontexte.