Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Vo vysokohorských tatranských plesách odpadkov ubúda

16.10.2008 11:15

Potápači vo Velickom plese (autor: Táňa Hoholíková) Už po pätnásty krát sa v piatok (17.10. t.r.) budú čistiť tatranské plesá. V rámci 23. ročníka Medzinárodného festivalu potápačských filmov približne päť desiatok potápačov zbaví odpadkov Popradské pleso, Štrbské pleso, Nové Štrbské pleso a Velické pleso. Spoluorganizátorom festivalu a hlavným organizátorom 15. ročníka Čisté hory sú Štátne lesy TANAPu. Napriek tomu, že už pätnásť rokov sa potápači zanárajú do tých istých lokalít, ešte stále je čo čistiť. A to nielen po letnej, ale žiaľ aj po zimnej turistickej sezóne. „Minulý rok bolo počas festivalu vylovených približne 160 kg odpadkov. Rok predtým to bolo 261 kilogramov. V tom roku sme totiž z Velického plesa vyťahovali aj staré nefunkčné potrubia,“ konkretizuje Pavol Kráľ, vedúci akcie Čisté hory za Štátne lesy TANAPu.

Akciu Čisté vody Štátne lesy TANAPu ešte v roku 2005 rozšírili a počas letnej sezóny sa v Tatranskom národnom parku čistia aj ostatné plesá. Vytipovaných bolo 35 vysokohorských tatranských plies. Predovšetkým tie, popri ktorých vedú značkované turistické chodníky. V ostatných troch rokov tak bola vyčistená veľká väčšina plies a bolo vynesených približne 390 kg odpadov. „Najviac odpadov sa nachádza tam, kde je najväčšia koncentrácia ľudí. A tam, kde sú turistické chaty. Napríklad pri Piatich Spišských plesách, alebo pri Zbojníckej chate či pri Veľkom Hincovom plese,“ hovorí Pavol Kráľ.

Prekvapujúca je skutočnosť, že neporiadok sa našiel aj v dolinách, ktoré sú pre bežných turistov uzatvorené. Pavol Kráľ k tomu dodáva: „Napríklad v Zlomiskovej doline sme v tomto roku čistili Ľadové pleso, v ktorom bolo 13 kg rôzneho odpadu. Je zarážajúce, že aj najväčší milovníci Tatier medzi ktorých môžeme určite zaradiť vysokohorských turistov a horolezcov, dokážu v plesách nechať časť obsahu svojich ruksakov.“

Potápači, ktorí sa ponoria v tatranských plesách, získavajú Certifikát o absolvovaní vysokohorského ponoru.