26.06.2008 14:01
Ďalšie štyri bezbariérové turistické značkované chodníky prístupné osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu sa v tomto roku stanú súčasťou siete značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku. Projekt Tatry bez bariér začali v minulom roku budovať Štátne lesy TANAPu v spolupráci so spoločnosťou Hartmann-Rico. Prvoradým záujmom oboch spoločností je sprístupniť naše najvyššie horstvo aj tým, ktorí sa na vlastných nohách do hôr už nedostanú.
K štyrom trasám z minulého roku, označeným známym symbolom telesne postihnutých, tak v tomto roku pribudne vhodne upravený a označený chodník na Popradské pleso, v Bobroveckej a Tichej doline v Západných Tatrách a na lesnej ceste na Zverovke vedúcej Roháčskou dolinou k Ťatliakovej chate. Spoločne s chodníkmi na Hrebienok, v Bielovodskej doline, v Tatranskej Javorine a v Prielome Dunajca, je tak na území nášho najväčšieho národného parku už viac ako 31 kilometrov sprístupnených pre telesne postihnutých občanov. Trasy sú rôznej náročnosti, sú však v horskom prostredí, preto je odporúčaná alebo nevyhnutná pomoc sprievodcu. „V tomto roku to nebudú len ďalšie kilometre turistických chodníkov, po ktorých sa budú môcť hendikepovaní návštevníci národného parku vydať. Súčasťou projektu Tatry bez bariér je totiž aj rekonštrukcia vstupných priestorov do Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Novoupravené chodníky a premostenia umožnia aj invalidným návštevníkom botanickej záhrady vidieť na vlastné oči kvetenu, ktorú nemajú možnosť vidieť z turistického chodníka vo vysokohorskom prostredí,“ dopĺňa Peter Spitzkopf, vedúci Odboru prác celospoločenského významu (PCV) Štátnych lesov TANAPu.
Tohtoročná ponuka bezbariérových turistických značkovaných chodníkov prístupných osobám s obmedzenou schopnosťou pohybu je obohatená o novú informačnú brožúru, ktorej súčasťou sú nielen mapy a informácie o turistických chodníkoch a informačných centrách, ale aj o niektorých možnostiach bezbariérového ubytovania, stravovania či prístupu do budov ponúkajúcich služby. Každá trasa je označená, uvedená je jej dĺžka a kvalita povrchu. Súčasťou informačnej siete sú aj informačné panely pred vstupom na každý z turistických chodníkov. Z nich sa turisti dozvedia nielen potrebné informácie o chodníku, ale aj o faune a flóre či možnosti nahliadnuť do tajov tatranskej prírody prostredníctvom náučnej geologickej plochy Podmuráň v Tatranskej Javorine.