30.04.2008 15:36
Priaznivé poveternostné podmienky bohaté na ďažďové zrážky priaznivo ovplyvnili tohtoročnú jarnú výsadbu drevín. V kalamitnom území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu tak počas ostatných aprílových týždňov pribudlo viac ako pol milióna sadeníc ihličnatých a listnatých drevín. „Z ihličnatých drevín mal v umelej obnove najväčšie zastúpenie smrekovec a borovica, potom jedľa a limba. Smrek sa vysádza len ojedinele, pretože sa dostatočne obnovuje v rámci prirodzenej obnovy, ktorej nechávame dostatočný priestor. Predpokladáme, že tohto roku obnovíme umelo asi 350 hektárov plôch a prirodzené zmladenie prijmeme na ploche približne 55 hektárov. Celkové náklady na obnovu lesa v tomto roku dosiahnu takmer 31 miliónov korún,“ hovorí Ján Marhefka z Odboru starostlivosti o lesy Štátnych lesov TANAPu.
V tomto roku by mali Štátne lesy TANAPu v kalamitnom území národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu vysadiť 1 033 000 sadeníc všetkých druhov drevín. Pričom okolo 220 000 sadeníc z uvedeného počtu plánujú vysadiť v jeseni. Konkrétny návrh drevinového zloženia v poškodenom území vychádza z návrhov prirodzeného drevinového zloženia podľa stanovištných podmienok. „Keďže vetrom poškodené územie sa nachádza v 5. až 7. lesnom vegetačnom stupni, tak aj naďalej zostane smrek v 40 až 50 percentnom zastúpení. Zvýši sa však zastúpenie borovice lesnej, borovice limby, smrekovca opadavého a jedle bielej. Vyššie, približne 12 percentné zastúpenie, budú mať aj listnaté dreviny, najmä tzv. prípravné dreviny ako sú brezy, jelše, jarabina a osika,“ konkretizuje Ján Marhefka.
Novozaložené lesné porasty sú tvorené prípravnými a cieľovými drevinami. Ich súčasťou budú plochy, na ktorých sa nebudú vysádzať dreviny a kde väčšiu časť plochy pokryje bylinný kryt. Ján Marhefka spresňuje: „Z hľadiska dlhodobého vývoja lesa ide o štádium prechodného lesa. Významnú úlohu pritom zohráva plocha s uhodenou haluzinou a koreňovými balmi, ktorá zaberá približne tretinu z celkovej kalamitnej plochy. V rámci nej bude v procese rozkladu vznikať ďalšia plocha pre nástup prirodzenej obnovy cieľových a prípravných drevín.“
V súlade s projektom Revitalizácie kalamitného územia vypracovaného Národným lesníckym centrom Zvolen zalesnili Štátne lesy TANAPu od roku 2005 v poškodenom území národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu takmer 800 hektárov, pričom prirodzené zmladenie zaevidovali na viac ako 520 hektároch. Náklady len na dosadbu doteraz presiahli 71 miliónov korún.