Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Lykožrút v národnom parku ničí státisíce zdravých stromov

24.10.2007 11:35

Suché stromy v Tatranskej Javorine (autor: Ján Slivinský) Od začiatku tohto roku do konca septembra spracovali Štátne lesy TANAPu v nimi spravovanom území Tatranského národného parku viac ako 122 240 m3 lykožrútom poškodeného dreva. Kalamitu spôsobenú podkôrnym hmyzom v 2. až 4. stupni ochrany prírody odhadujú na 173 500 m3 a v 5. stupni ochrany prírody na 110 300 m3. Lykožrút tak len v tomto roku poškodil takmer 550 000 stromov na ploche 1 750 hektárov. Najhoršia situácia je v ochrannom obvode Tatranská Lomnica, Javorina a Podbanské, kde sa kalamita rozširuje najmä v Tichej a Kôprovej doline.

Počty lykožrútov odchytených v monitorovacích feromónových lapačoch od apríla do konca septembra t.r. potvrdili kalamitné premnoženie podkôrneho hmyzu v celom území Tatranského národného parku. V území v správe Štátnych lesov TANAPu bolo v tomto období odchytených viac ako 231 miliónov kusov lykožrútov. Pritom za celý vlaňajší rok ich počet nepresiahol 220 miliónov. Lesníci sa obávajú dôsledkov momentálnej vyššej populačnej dynamiky lykožrúta lesklého v porovnaní s lykožrútom smrekovým. Ten totiž v prípade, že vyčerpá základňu vlastnej hostiteľskej dreviny – smreka, stane sa primárnym škodcom mladých lesných porastov límb, dospelých límb a kosodreviny.

V minulom roku bolo z dôvodu ochrany lesa pred podkôrnym hmyzom v území Tatranského národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu spracovaných 201 471 m3 chrobačiarov, stromov poškodených lykožrútom.