Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Spracovaním kalamity v Tichej a Kôprovej doline zákon neporušili

18.07.2007 12:38

Slovenská inšpekcia životného prostredia porušenie ustanovení zákona činnosťou Štátnych lesov TANAPu v území Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Tichá dolina a Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Kôprová dolina nezistila, konštatuje sa v Zázname o kontrole dodržiavania ustanovení zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v súvislosti so spracovaním kalamitnej drevnej hmoty na území NPR Tichá dolina a NPR Kôprová dolina v 4. stupni ochrany. Podnet na prešetrenie podalo 11. apríla 2007 Lesoochranárske združenie VLK.

Štátne lesy TANAPu v tomto prípade nehovoria o výhre či prehre. „Poznáme len porazeného. V tomto prípade prehrala príroda, pretože nedokončením začatých ochranných opatrení sa vytvorili podmienky na premnoženie lykožrúta, jeho hromadným vyletením z kalamitného dreva. Tento následne spôsobuje škody veľkého rozsahu na doteraz zelených nepoškodených lesných porastoch a to aj v najcennejších územiach. Kvôli blokáde spracovateľských prác v sporných územiach a neopodstatneným podaniam niektorých mimovládnych ochranárskych organizácií sa stal lykožrút rozhodujúcou súčasťou lesných porastov, v ktorých sa môže nekontrolovateľne množiť,“ povedal riaditeľ Ing. Peter Líška a dodal: „Naším dôvodom na spracovanie kalamity nebolo získať drevnú surovinu, ale znížiť riziko premnoženia lykožrúta. Nakoľko je pre nás prioritná ochrana prírodného prostredia, požiadame Národné lesnícke centrum vo Zvolene a Štátnu ochranu prírody Banská Bystrica o vypracovanie opatrení na ďalšiu činnosť. Cieľom Štátnych TANAPu bude v najbližšom období predovšetkým zabezpečiť maximálnu možnú ochranu doteraz živých okolitých lesných porastov a zároveň obnoviť kalamitnú plochu drevinami, ktoré tam v rámci prirodzeného drevinového zloženia patria. V neposlednom rade spraviť opatrenia na zníženie rizika vzniku požiarov.“

Veľmi zlá situácia s premnožením lykožrútov je aj v iných častiach Tatranského národného parku, kde nebolo možné spracovať vetrovú kalamitu. Najmä v Národných prírodných rezerváciách Dolina Bielej vody kežmarskej, Skalnatá dolina, Studené doliny, ale aj v ďalších častiach centrálnych a východných Tatier. Premnoženie lykožrútov, v dôsledku ktorého vyschýnajú ihličnaté dreviny, predovšetkým smrek, je už dnes dobre viditeľné. Zelená farba tatranských lesov dostáva hnedý nádych.