24.08.2006 08:38
Predposlednú augustovú stredu otvorili Štátne lesy TANAPu v Roháčskej doline opätovne zrekonštruovaný náučný chodník Roháčske plesá. Na ôsmich paneloch lemujúcich modro značkovaný turistický chodník vedúci od rampy pri parkovisku na Zverovke až po tretie Roháčske pleso sa môžu turisti dozvedieť podrobnosti o najvzácnejších druhoch tunajšej fauny a flóry.
Hneď prvý panel, informujúci o lavínach a škodách, ktoré spôsobujú roháčskej prírode, stojí na ceste vedúcej k Ťatliakovej chate práve na mieste, kde každoročne lavína zničí les. „Obsah panelov ponúka možnosť vidieť nielen bežné druhy kveteny rastúcej hneď vedľa turistického chodníka, ale aj iné vzácne druhy skrývajúce sa na vzdialenejších miestach. Keďže nie každý má možnosť stretnúť sa s medveďom, rysom alebo kamzíkom, môže sa o ich reálnych podmienkach života na roháčskych strmých svahoch dozvedieť viac z v poradí piateho panela,“ vysvetľuje Juraj Majerčák, vedúci Ochranného obvodu Zverovka.
Náučný turistický chodník prechádza popri troch Roháčskych plesách, a tak na paneloch nemôže chýbať ani popis tunajšieho vodstva. „Snažili sme sa v ňom priblížiť nielen vznik plies a súčasný život v nich, ale aj skutočnosť, že sú súčasťou povodia Čierneho mora. Pre lepšiu predstavivosť turistu sme na všetkých paneloch použili výlučne fotografie z miest, kde práve stojí,“ rozoberá na drobné Igor Stavný, pracovník Odboru prác celospoločenského významu ŠL TANAPu.
Dôvody a spôsob ochrany tohto jedinečného ľadovcom tvoreného horstva v tak malej nadmorskej výške v Národnej prírodnej rezervácii Roháčske plesá približujú na ôsmich paneloch texty Juraja Majerčáka ml., Rudolfa Šoltésa, Igora Stavného, Jána Hudáčeka a Barbory Chovancovej. Autorom a realizátorom výtvarno-technického riešenia je Jozef Jandura.
Novo zrekonštruovaný náučný chodník Roháčske plesá, ktorý bol po prvýkrát otvorený v sedemdesiatych rokoch minulého storočia je jedným z piatich, ktoré ponúkajú Štátne lesy TANAPu návštevníkom počas turistickej sezóny na území Tatranského národného parku.