Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Prognózy lesníkov sa napĺňajú: Tatranský les vážne ohrozuje lykožrút

14.07.2006 08:09

o silnom nálete lykožrúta svedčí drvina na kôre stromu (autor: J.Slivinský) Podľa počtu odchytených imág (dospelých jedincov) lykožrúta smrekového vo feromónových lapačoch na území národného parku v apríli, máji a júni t.r. označili Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) jarný nálet podkôrneho hmyzu ako veľmi silný. Odchyt lykožrúta smrekového za máj 2006 presiahol 22 miliónov imág, za jún 24 miliónov. Pritom celoročný odchyt bol vlani 22,4 miliónov imág. Oveľa väčší nárast populácie však zaznamenali ŠL TANAPu u lykožrúta lesklého, ktorého májové počty imág v lapačoch (3,5 milióna), sa v júni takmer strojnásobili (10 miliónov imág). Tieto porovnania potvrdzujú fakt, že tohtoročná populácia podkôrneho hmyzu je kalamitná.

„Kalamitu sme spracovali za jeden a pol roka oproti predpokladaným dvom až trom rokom. Chceli sme tak eliminovať riziká povodní, požiarov a kalamitného rozšírenia podkôrneho hmyzu. Zoschnuté zvyšky stromov na plochách, kde sme kalamitné drevo spracovali, sú pre podkôrny hmyz neatraktívne. Problémy sú však v územiach tak vo vlastníctve štátu ako aj mesta Kežmarok, kde sme z dôvodu neudelenia výnimky alebo doterajšieho nerozhodnutia o jej udelení, kalamitu nespracovali. A to aj napriek tomu, že o výnimky sme požiadali už pred 20 mesiacmi. Ide približne o 800 hektárov v prírodných rezerváciách TANAPu. Ohrozené sú tak lesy, ktoré nepoškodila víchrica, teda lesy zachovalé, prírode blízke. Bohužiaľ, vzhľadom na dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny nemôžeme nič robiť, len sa nečinne prizerať, ako sa nám pred očami stráca les,“ hovorí Ing. Peter Líška, riaditeľ Štátnych lesov TANAPu.

Prvé tohtoročné rojenie lykožrúta smrekového zaznamenali Štátne lesy TANAPu na južných svahoch Tatier 24. apríla a 5. mája v Tichej a Kôprovej doline a v Tatranskej Javorine. „Priemerný odchyt na jeden lapač sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 8 tisíc imág. Najkritickejšia situácia je v Národnej prírodnej rezervácii Mokriny, kde bolo počas dvoch dní odchytených až 10 tisíc jedincov. A to aj napriek krajne nepriaznivému jarnému počasiu,“ hovorí Ing. Ján Ferenčík, pracovník Výskumnej stanice Štátnych lesov TANAPu.

Viac ako 7 tisíc imág v jednom lapači odchytili aj v ochrannom pásme okolo rezervácií Velická dolina, Studené doliny, Skalnatá dolina, Pramenište, Javorová dolina, Bielovodská dolina a Belianske Tatry. „Zvýšený počet lykožrútov vo feromónových lapačoch spôsobila klesajúca atraktivita ležiaceho dreva, čo v konečnom dôsledku znamená, že ďalšia populácia lykožrútov naletí už na živé stromy,“ upozorňuje J. Ferenčík. Aj keď na území národného parku rozmiestnili ŠL TANAPu v tomto roku 6000 kusov feromónových lapačov, treba si uvedomiť, že sa v nich odchytí iba zlomok tohtoročnej populácie podkôrnikov.