Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Štátne lesy TANAPu urýchlene spracovali vetrovú kalamitu, aby predišli kalamite podkôrnikovej

05.06.2006 15:52

Hoci spracovanie 2 036 000 m3 drevnej hmoty poškodenej vetrovou kalamitou v novembri 2004 odhadovali Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAPu) na dva roky, už dnes môže Ing. Pavol Fabian, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu konštatovať: „Do dnešného dňa sme odstránili 1 872 000 m3 kalamitného dreva zo všetkých častí národného parku, kde nám to zákon o ochrane prírody a krajiny dovoľoval. V území však aj naďalej zostáva vyše 200 000 m3 dreva, ktoré štátna správa ochrany prírody dodnes nepovolila spracovať alebo doteraz o udelení výnimky na jej spracovanie nerozhodla. A práve táto nespracovaná drevná hmota je ohniskom kalamitného rozšírenia podkôrneho hmyzu najmä v národných prírodných rezerváciách v TANAPe.“

Na základe rozhodnutia Krajského úradu životného prostredia v Prešove (KÚŽP) ponechali Štátne lesy TANAPu po spracovaní drevnej hmoty v celom kalamitnom území 30 percent biomasy vo 4.stupni a 10 percent v 3. stupni ochrany prírody. Na plochách s 5. stupňom, v ktorých ŠL TANAPu neudelil KÚŽP výnimku na spracovanie kalamitného dreva alebo kde nebolo konanie o udelení výnimky na spracovanie kalamitného dreva na základe podaní Lesoochranárskeho združenia VLK dodnes ukončené, ponechali ŠL TANAPu bez akéhokoľvek zásahu na viac ako 800 hektároch vyše 200 000 m3 dreva.

Biomasu, ktorú ŠL TANAPu na základe predmetných rozhodnutí KÚŽP a po dohode so Štátnou ochranou prírody – Správou TANAPu ponechali v kalamitnom území, tvoria koreňové koláče, pne, haluzina, rozštiepené a mechanicky poškodené zlomy, korunové časti kmeňov, nahnité kmene, sucháre bez kôry, ležiace a polámané stromy, ktoré sú na prirodzenom zmladení.

Urýchlené spracovanie drevnej hmoty malo okrem eliminovania rizika povodní a požiarov predovšetkým znížiť riziko neúmerného rozšírenia podkôrneho hmyzu. Napriek pomerne studenej jari zaznamenali Štátne lesy TANAPu v priebehu mája veľmi silný odchyt imág (dospelých jedincov) lykožrúta smrekového. Pritom najohrozenejšími sú územia národných prírodných rezervácií v TANAPe, v ktorých KÚŽP neudelil výnimky alebo o udelení výnimky na spracovanie kalamitnej drevnej hmoty doteraz nerozhodol. Už dnes sú tak ohrozené aj pôvodné lesné biotopy v NPR Mokriny, NPR Tichá dolina, NPR Kôprová dolina či NPR Velická dolina.

ŠL TANAPu budú aj v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v spracúvaní pomiestnych vetrových polomov a podkôrnikovej kalamity v územiach s 3. a 4. stupňom ochrany prírody.