Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Slnečné a suché dni znásobujú riziko lesných požiarov

13.04.2006 07:40

Riziko vzniku požiaru v kalamitnom území Tatranského národného parku aj v tomto roku podľa Štátnych lesov TANAPu znásobuje skutočnosť, že vetrom zasiahnutá plocha je súvislá a mimoriadne veľká. Navyše aj po spracovaní poškodenej drevnej hmoty zostali na mnohých miestach - najmä v územiach s 5. stupňom ochrany prírody - nakopené vyvrátené a polámané stromy. Pred nadchádzajúcou turistickou sezónou je situácia o to vážnejšia, že najčastejšou príčinou lesných požiarov na území národného parku je zakladanie ohňa v prírode, vypaľovanie trávy a manipulácia s otvoreným ohňom. Pričom ich pôvodcami sú zväčša návštevníci Tatier, hubári, zberači plodov, rekreanti, turisti a v neposlednom rade aj obyvatelia mesta Vysoké Tatry.

„Vznik a šírenie požiaru výrazne podmieňuje počasie. Odborníci preto už v týchto jarných dňoch sledujú najmä teplotu, vlhkosť, zrážky a vietor. Na vznik požiaru má pritom nemalý vplyv aj vlhkosť dreva, hrabanky, expozícia reliéfu voči smeru prúdenia vetra a rozklad dreva. Na základe meraní spomínaných fyzikálnych veličín a predpovede počasia stanovia predpokladaný stupeň požiarneho nebezpečenstva na kalamitné územie Vysokých Tatier na niekoľko dní dopredu. Podľa vyhláseného stupňa požiarneho nebezpečenstva urobia Štátne lesy TANAPu nevyhnutné opatrenia znižujúce riziko vzniku požiaru. A to vrátane kontroly dodržiavania ustanovenia lesného zákona, ktoré zakazuje fajčiť alebo odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety a vypaľovať porasty bylín, krov a stromov na lesných pozemkoch,“ vysvetľuje Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAPu. V prípade vyhlásenia najvyššieho stupňa požiarneho nebezpečenstva môže Krajský úrad životného prostredia v zmysle zákona o ochrane prírody zakázať vstup aj na značkované turistické chodníky.

V nastávajúcej turistickej sezóne je preto viac ako dôležité, aby turisti a návštevníci Tatranského národného parku v jeho území najmä počas horúcich a suchých dní dbali predovšetkým na skutočnosť, že územie národného parku po vetrovej kalamite z novembra 2004 je potenciálnym požiaroviskom aj pričinením zdanlivo nepatrnej maličkosti: môže to byť odhodená časť obalu z jedla, neuhasený ohorok z cigarety či neuvážené zakladanie ohňa mimo vyhradeného miesta. „Čítanie piktogramov a ich dodržiavanie, rešpektovanie zákazu fajčenia či vstupu na územie v čase zvýšeného požiarneho rizika by sa malo stať pre návštevníkov národného parku samozrejmosťou,“ dodáva M. Šturcel.

V roku 2005 vzniklo na území národného parku v správe Štátnych lesov TANAPu 13 požiarov. Ich najčastejšou príčinou bolo zakladanie ohňa v prírode, hra detí s ohňom a manipulácia s otvoreným ohňom. V dvoch prípadoch boli drevené stavby zapálené úmyselne. Priama škoda na štátnom majetku bola vyčíslená na takmer 18 miliónov korún. Uchránené hodnoty presiahli 114 miliónov korún, environmentálne hodnoty neboli vyčíslené.