Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Náklady na revitalizáciu zhltnú prvých desať rokov vyše 700 miliónov korún

13.04.2006 07:37

Predpokladané náklady na lesnú pestovnú činnosť na území Tatranského národného parku (TANAP) v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) sa počas nasledujúcich desiatich rokov odhadujú na viac ako 731 miliónov Sk. Hlavným zdrojom financovania je rezerva vytvorená z predaja kalamitného dreva vo výške takmer 530 miliónov Sk. Zvyšnú sumu budú tvoriť finančné prostriedky venované darcami na obnovu lesa Vysokých Tatier v sume presahujúcej 35 miliónov Sk, financie z grantu poskytnutého z Fondu Solidarity Európskej únie na odstraňovanie následkov vetrovej kalamity vo výške takmer 37 miliónov Sk a z príspevku Ministerstva pôdohospodárstva SR vo výške 10 miliónov Sk ročne.

Finančný plán revitalizácie lesov v správe ŠL TANAPu na roky 2006 až 2015 predpokladá, že na umelú obnovu kalamitných plôch sejbou alebo sadbou podľa návrhov každoročne spracúvaných v čiastkových zalesňovacích projektoch bude potrebných takmer 180 miliónov Sk. Ochrana lesa a mladých lesných porastov proti raticovej zveri, burine, lesným škodcom, najmä hlodavcom a podkôrnemu hmyzu si vyžiada ďalších vyše 330 miliónov Sk. Pestovateľské zásahy v mladinách zamerané v prvých rokoch na rekonštrukcie a výchovu poškodených mladých porastov pohltia v nasledujúcich desiatich rokoch vyše 51 miliónov Sk. Zvyšné finančné prostriedky sa použijú na prípravu plôch pre prirodzenú a umelú obnovu lesa, na ošetrovanie mladých lesných porastov, na starostlivosť o genofond lesných drevín a v neposlednom rade na semenárstvo a škôlkárstvo zamerané výlučne na pestovanie geneticky vhodných druhov sadeníc pre výsadbu v národnom parku.

Ani po desiatich rokoch nepredpokladajú ŠL TANAPu ukončenie procesu revitalizácie. Mladé lesné porasty si budú vyžadovať neustále výchovné zásahy. „V súčasnosti nevieme správanie sa prírody predpokladať do takej miery, aby sme mohli náklady na revitalizáciu územia odhadnúť v celkovej výške. Očakávame napríklad, že o štyri či päť rokov sa zvýši počet srnčej a jelenej zveri v území a tomu budeme musieť prispôsobiť aj ochranu mladých lesných porastov. Znamená to, že náklady napríklad na ich oplocovanie môžu byť podstatne vyššie než s akými v súčasnosti na obdobie desiatich rokov počítame. Dnes nevieme konkrétne vyhodnotiť ani ďalšie riziká – požiare, zaburinenie územia, výskyt hlodavcov a vývoj populácie podkôrneho hmyzu – ktoré môžu náklady na ochranu lesa v budúcnosti podstatne zvýšiť. Preto nemôžeme tvrdiť, že 731 miliónov Sk určených na revitalizáciu je konečných. Keďže doteraz zabezpečené finančné prostriedky pravdepodobne nepokryjú celkové náklady na revitalizáciu, budeme sa usilovať aj o doplnkový zdroj financovania a to získaním finančných prostriedkov z projektov Sektorového operačného programu v kapitole podpora lesníctva fondov Európskej únie,“ hovorí Ing. Peter Líška, riaditeľ ŠL TANAPu.

Vetrová kalamita v novembri 2004 poškodila územie národného parku v správe ŠL TANAPu na rozlohe 8 737 ha. V roku 2005 bolo do revitalizácie zahrnutých približne 650 ha, pričom na základe čiastkových revitalizačných projektov bola zalesnená plocha dosahujúca takmer 200 ha. Hektárový rozdiel tvorili plochy s prirodzenou obnovou lesných porastov a plochy, v ktorých sa zakladali prvky zvyšujúce statickú stabilitu porastov formou spevňovacích pásov a spevňovacích rebier. V predmetnom území sa vysadilo vyše 263 tisíc sadeníc v drevinovom zložení borovica, smrekovec, smrek, jedľa, limba, kosodrevina, javor, jarabina, jaseň, jelša a breza. Náklady na pestovnú činnosť a ochranu lesa presiahli vlani 76 miliónov Sk.