Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Ďalší podnet VLKov neopodstatnený

02.01.2006 12:36

Tatranská Lomnica (2. január 2006) – „Vykonanou kontrolou nebolo zistené porušenie ustanovení § 16 ods. 2 zákona č. 543/2002 Z.z., podľa ktorého na území, na ktorom platí piaty stupeň ochrany, sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody na vykonávanie činnosti uvedenej v § 12 písm. g) na zasahovanie do biotopu európskeho významu alebo biotopu národného významu, ktorým sa môže biotop poškodiť alebo zničiť. Zároveň nebolo zo strany ŠL TANAPu zistené porušenie ustanovení § 15 ods. 2 písm. a) v znení § 14 ods. 2 písm. g) zákona č. 543/2002 Z.z. (NPR Uhliščatká, JPRL 484a) a porušenie ustanovení § 14 ods. 2 písm. a) v znení § 12 písm. g) zákona č. 543/2002 Z.z. (NPR Uhliščatká, JPRL 485a),“ píše sa v zázname o kontrole z 21. 12. 2005 zameranej na dodržiavanie ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny zo strany ŠL TANAPu pri spracúvaní časti vetrovej kalamity v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Uhliščatká vykonanej Slovenskou inšpekciou životného prostredia (SIŽP) Košice v októbri minulého roku. Ďalšie z podaní Lesoochranárskeho zoskupenia VLK týkajúcich sa vyše troch desiatok lokalít v správe a užívaní ŠL TANAPu, v ktorých sa spracúva kalamitná drevná hmota, sa tak potvrdilo ako neopodstatnené.

Podnet na prešetrenie porušení ustanovení citovaného zákona o ochrane prírody a krajiny zo strany ŠL TANAPu pri spracovaní vetrovej kalamity v NPR Uhliščatká podalo na SIŽP 29. 12. 2004 Lesoochranárske zoskupenie VLK. Inšpekciu životného prostredia v ňom upozorňovalo na „protizákonné spracovanie časti vetrovej kalamity v predmetnom území národného parku, odstránenie mŕtvych stromov a porušenie pôdneho krytu bez udelenia výnimky zo zákona č. 543/2002 Z.z. vydanej príslušným správnym orgánom“. Dodatočne bol LOZ VLK podaný podnet doplnený o porušenie zákona v prípade vytvorenia „400m dlhého zárezu do pôdneho krytu cez lesné porasty buldozérom“. „Pretlačený úsek lesnej cesty je zvážnicou, ktorú sme vzhľadom na spôsob hospodárenia v predmetných porastoch využívali len sporadicky. Jej úprava bola nevyhnutná nielen z bezpečnostného, ale aj protipožiarneho hľadiska,“ vysvetlil Ing. Marián Šturcel, hovorca ŠL TANAPu.

Tento fakt potvrdili aj výsledky šetrenia SIŽP, ktorá v zázname o kontrole uvádza: „...predmetný zásah do pôdneho a vegetačného krytu na území Tatranského národného parku v NPR Uhliščatká vykonaný ŠL TANAPu 9.12.2004 buldozérom v dĺžke 155 metrov, spočíval v rozšírení chodníka prechádzajúceho od cesty Slobody predmetnými lesnými porastmi, ktorý sa napája na cestu približovaciu“. Navyše inšpektori SIŽP na mieste zistili, že „...nešlo o vybudovanie novej lesnej cesty, ale o vykonanie zásahu do existujúceho chodníka“. Napokon neopodstatnenosť predmetného podania potvrdzuje aj konštatovanie SIŽP, že „ŠL TANAPu svojim zásahom do pôdneho a vegetačného krytu v NPR Uhliščatká, v predmetných lesných porastoch priamo biotop európskeho významu nepoškodili.“