Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu platí aj po 65 rokoch

10.08.2005 15:09

V limbovom háji pod Ostrvou v Mengusovskej doline už vyše šesť desiatok rokov kríže z dreva pripomínajú tých, ktorí prišli do Tatier za ich krásami, no domov sa už nevrátili. Ich mená zostali navždy vpísané do skál tatranských štítov. „Dnes je tu vyše 300 pamätných tabúľ s takmer štyrmi stovkami mien turistov, horolezcov, horských vodcov či záchranárov. Z pôvodných sa zachovalo 32 detvianskych krížov. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia pribudlo 20 nových krížov od detvianského rezbára Štefana Melicha. Tie pôvodné každoročne opravujeme a reštaurujeme. Aj v tomto roku sme po zime rekonštruovali dvadsať krížov, do ktorých sa zahryzol zub času. Zostáva nám už iba päť alebo šesť osadiť na ich pôvodné miesta,“ hovorí Ing. Marián Šturcel, hovorca Štátnych lesov TANAPu

Symbolický cintorín pri Popradskom plese vznikol pred 65 rokmi zásluhou Tatranskej komisie Klubu čs. turistov, ktorá sa ujala myšlienky akademického maliara Otakara Štáfla. Tak sa stal Symbolický cintorín tichou spomienkou na tých, ktorí v Tatrách i mimo nich pri vysokohorských túrach tragicky zahynuli. Prvé práce na jeho výstavbe začali v roku 1936 a veľkú zásluhu na tom mal predovšetkým Alojz Lutonský, vtedajší tajomník Tatranskej komisie. V tom istom roku postavili podľa projektu Róberta Vosyku kaplnku, ktorú dnes zdobí drevorezba Ladislava Tarsla Znášanie raneného a dopĺňa zvon od Genie Vyskočilovej z Prahy s nápisom: Mŕtvym na pamiatku – živým na výstrahu. Sväté omše za duše tragicky zosnulých sa slúžievajú raz za rok, vždy v čase Pamiatky zosnulých. Unikátny cintorín 11. augusta 1940 vysvätili a sprístupnili verejnosti. V roku 1970 Symbolický cintorín zapísali do zoznamu kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky.

„Pri takom rozvoji turistiky, aký zaznamenávame posledné desaťročia, nie je možné, aby na Symbolickom cintoríne mal pamätnú tabuľu každý horolezec či turista, ktorý v Tatrách i mimo nich tragicky zahynie. Aj to je dôvod, prečo si tu návštevník môže prečítať len mená tých, ktorí sa pričinili o rozvoj turizmu, horolezectva či lyžiarstva práve v Tatrách. Ročne registrujeme štyri až päť nových žiadostí o umiestnenie pamätnej tabule. O ich prijatí rozhoduje Kuratórium cintorína, ktoré zväčša spomenutý počet žiadostí schváli,“ dodáva M. Šturcel.

Vstup na Symbolický cintorín je voľný! Je len na zvážení turistov, či dobrovoľnou sumou 10 korún prispejú na jeho údržbu.