02.08.2005 11:28
Posledný tohtoročný júlový víkend podľahla ohňu po vlaňajšej vetrovej kalamite zatiaľ najväčšia plocha lesných porastov Tatranského národného parku. Napriek rýchlemu zásahu desiatok ľudí z radov lesníkov, hasičov i dobrovoľníkov a pozemnej i leteckej techniky horelo v kalamitnej ploche vďaka teplu, suchu a neutíchajúcemu vetru takmer štyri dni. Presná príčina vzniku požiaru zatiaľ nie je známa. Vyšetrovanie Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Poprade vedie však k jedinému: pravdepodobne išlo o neopatrnú manipuláciu s otvoreným ohňom – fajčenie - na turistickom chodníku do Tatranskej Polianky.
Lesnému požiaru, ktorý vypukol v sobotu 30. júla t.r. nad Cestou slobody medzi Tatranskou Poliankou a Novým Smokovcom na úbočí Slavkovského štítu podľahlo 230 hektárov lesných porastov Tatranského národného parku. Z toho v 3. stupni ochrany prírody bola poškodená plocha 97 hektárov, vo 4. stupni 107 hektárov a v 5. stupni 26 hektárov. Zhorelo približne 15-tisíc kubíkov vývratov a zlomov. Okrem kalamitného územia horel na ploche 14 hektárov aj zelený stojaci les. Zhorel aj uvoľnený mladý les na ploche 13 hektárov. Škody na prirodzenom zmladení a umelej obnove lesného porastu z tohtoročného zalesnenia sa odhadujú na približne 2 milióny korún. Predbežné ekonomické škody na dreve sú takmer 14 miliónov korún. Celkové škody tak predstavujú cca 16 miliónov korún.
Nočný dážď z nedele na pondelok výrazne utlmil šíriaci sa oheň. Pondelková ranná pozemná i letecká obhliadka zhoreniska však ukázala, že požiar ešte nie je definitívne uhasený. Na mnohých miestach bolo vidieť tlejúce a dymiace miesta. Napriek dažďu zostalo pod približne 10 cm hrubou vodou nasiaknutou vrstvou lesnej hrabanky sucho, ktoré bolo v teplom a suchom pondelkovom počasí možným zdrojom ďalšieho rozšírenia požiaru. Aj utorková ranná kontrola požiarom poškodeného lesného porastu iba potvrdila obavy z predchádzajúceho dňa: zhorenisko bolo ešte stále živé. Na jednotlivých miestach sa dymilo, dokonca bolo vidieť aj oheň. Preto od skorého rána bolo v teréne vyše 120 zamestnancov Štátnych lesov TANAPu, ktorí v súčinnosti s hasičmi a leteckou technikou hasili ohniská v ešte stále živom zhorenisku. V stredu sa utorkový protipožiarny scenár opakoval: na celej ploche bolo plne zamestnaných opäť vyše 120 zamestnancov Štátnych lesov TANAPu. Rozhrabávali tlejúce miesta, ktoré potom hasiči doslova zalievali vodou. O zlikvidovaní zatiaľ najväčšieho lesného požiaru v území poškodenom vlaňajšou vetrovou kalamitou sa s konečnou platnosťou dalo hovoriť až vo štvrtok ráno po tom, čo požiarovisko v noci zalieval výdatný dážď.
Na hasení lesného požiaru sa počas piatich dní okrem takmer dvoch stovák zamestnancov Štátnych lesov TANAPu podieľali aj hasiči z Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove, Košiciach a Banskej Bystrici, z Prezídia HaZZ Bratislava, z Okresného riaditeľstva HaZZ Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník, Vranou nad Topľou, Spišská Nová Ves, Banská Bystrica a hasiči Záchranného zboru HaZZ Humenné a Žilina. Medzi hasiacimi záchranármi nechýbali ani dobrovoľníci z radov študentov Strednej školy požiarnej ochrany v Žiline, Obecného hasičského zboru z Gerlachova, Tatranskej Lomnice a Batizoviec a Záchranného hasičského útvaru Železníc SR z Popradu.
Autori fotografií - Táňa Hoholíková, Eva Jahodová, Peter Lapšanský, Marián Šturcel