Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu Štátne lesy TANAPu

Aktuality • Tlačové správy • Upozornenia • …

Tatranské živočíchy a víchrica 19.11.2004

05.12.2004 15:13

Rysia stopa (autor: Ing. I. Stavný) Zvieratá majú silno vyvinutú intuíciu. Verím, že pre záchranu svojho života urobili všetko. Po tejto udalosti sa podstatne zmenil biotop, v ktorom žili. Teraz si zrejme budú hľadať nové miesta pre život a využijú les, ktorý ostal.

Podľa prvých pozorovaní došlo k odmigrovaniu napríklad časti jelenej zveri do miest, kde táto veterná smršť nespôsobila také škody. Je možné, že na veľkých kalamitiskách, odkiaľ mala zver malú možnosť uniknúť, došlo aj ku stratám. Jelenice (autor: E. Kuchárová) Zvieratá majú vybudované dobré prirodzené reflexy, preto dúfam, že väčšina zvierat prežila a bude tvoriť základ potomstva. Najviac bola postihnutá oblasť Smokovcov a tu mala zver asi najväčšie ťažkosti. Máme ale informácie, že sa presunula do nižších polôh, kde víchrica tak nezúrila. Podľa stôp na snehu žijú minimálne dve čriedy jelenej zveri, jedna asi 20 kusová, druhá s asi 12 jedincami. Tiež prežila 5-6 kusová črieda, ktorá sa zvykla pohybovať po T. Lomnici (obr. - foto E.Kuchárová).

Čo sa týka diviakov, nemáme zatiaľ presnejšie údaje, akurát z jedného miesta, kde diviaky prežili. Počas dňa sa väčšinou skrývajú v mladinách, hustých zárastoch a verím, že časť poulácie tam vtedy bola a pokiaľ padli aj nejaké menšie stromy, nemali asi za následok usmrtenie.

Medveď (autor: Ing. I. Stavný)

Časť medveďov bola v čase víchrice už v zimných brlohoch. Na zimný spánok sa ukladajú v hornom lesnom stupni a v kosodrevine a tu víchrica nemala tak veľkú silu. Niekoľko jedincov mohlo byť vyrušených ale zatiaľ nemáme takéto poznatky (foto - I. Stavný).

Vtáky sú práve tou skupinou, ktorá zrejme výrazne stratila časť svojho domova, kde napríklad aj nocovala. Na veľkých plochách jej les bude chýbať ale verím v silu života a aj v to, že v spadnutých stromoch si vtáci nájdu miesta na nocovanie a zimovanie. Na obrázku je ďateľ - ďubník trojprstý (foto - I. Stavný).