Ľudovít Kocian - H. Schaefer
Naše Tatry mali vo vedeckom svete svojich mnohých obdivovateľov a bola to vo väčšine prípadov láska na celý život. K takýmto, bez akýchkoľvek pochybností, môžeme zaradiť aj nemeckého zoológa Gustava Adolfa Helmuta Schaefera. Jeho životné cesty boli často neľahké, komplikované až tragické. Je príznačné, že o viacerých jeho životných etapách sme tu, na Slovensku, v minulom politickom zriadení nevedeli, či nemohli hovoriť a pritom sa významne zapísal do poznania živočíchov Tatier, mal o nich celý rad vedeckých prác, podporoval ich ochranu a do Tatier sa vždy, napriek mnohým problémom, najmä po druhej svetovej vojne, aj veľmi rád vracal. Pripomíname ho pri príležitosti jeho blížiacej sa storočnice od narodenia.
Lenka Burdová - Jeleňom rastú parohy, jelenice rodia mláďatá
Najkrajšie sú skoré rána jarných dní, keď sa lesom prevaľujú ľahké chumáče hmly a tráva je mokrá rosou. Práve v tomto čase môžeme na lesných čistinkách pozorovať jeleniu zver. Nie sú to len stúpajúce nočné a denné teploty, čo po zime mení aktivitu jeleňov a jeleníc. Je to aj zvyšujúca sa úživnosť lesného prostredia Tatier, vďaka ktorej sa jelenia zver stáva aktívnejšou práve vo večerných, nočných a skorých ranných hodinách. Na konároch stromov, kríkov i v tráve zostávajú chumáče starej zimnej srsti, ktorú nahrádza letná červeno čierneho sfarbenia. Veľké čriedy jelenej zveri, ktoré jej v zime zabezpečujú ochranu pred predátormi a ktoré sa zdržiavajú prevažne v blízkosti kŕmnych zariadení, sa práve na jar rozpadávajú na menej početné skupiny....
Ľubomír Klocok - Optické javy v atmosfére
Fyzikálne úkazy v zemskej atmosfére patria svojou podstatou do odborov optiky, elektriny, termiky a akustiky. Sú to veľmi zaujímavé javy. Veľmi nápadné svojimi ohromujúcimi prejavmi sú najmä v horských oblastiach, kde odpradávna upútavajú pozornosť miestneho obyvateľstva a sú zdrojom rôznych mýtov. So zmienkami o nich alebo ich popismi sa stretávame v rôznych historických análoch a kronikách. Záujem o túto problematiku je aj v súčasnosti ako vo vedeckých kruhoch, kde tieto javy sú takmer ideálnou ilustráciou fyzikálnych princípov a zákonov, tak aj v širokej verejnosti pre svoje zaujímavé a neprehliadnuteľné prejavy.
Peter Laučík - Tajuplné podzemie Západných Tatier
Medvedia jaskyňa je staré banské dielo, štôlňa zo začiatku 19. storočia, ktorá bola skupinou jaskyniarov a nadšencov pre podzemné krásy Slovenska zoskupených okolo Petra Holúbeka od 1. apríla 2012 sprístupnená pre širokú verejnosť. Na úvod treba spomenúť, že bane sa v minulosti nepomenovávali podľa zvierat, ale ľudskými menami, najmä po svätcoch, panovníkoch, investoroch a majiteľoch banských území. Pre verejnosť je sprístupnených približne 400 metrov podzemných chodieb z aktuálne známej 500 metrovej dĺžky štôlne.
Katarína Potanková – Jazda dejinami TEŽ
Prvými prostriedkami, ktoré zabezpečovali prepravu z Popradu do tatranských osád boli fiakre - koče ťahané konským záprahom. Predpoklad pre vznik tatranských elektrických železníc prinieslo nové obdobie rozvoja Tatier v roku 1871, keď bola táto oblasť spojená so svetom Košicko-Bohumínskou železnicou (ďalej KBŽ). Priamym predchodcom Tatranskej elektrickej železnice boli omnibusy (elektrobusy), ktoré boli unikátom v celom Uhorsku. Iniciatívy na ich zavedenie sa ujal popradskí podnikatelia Viliam Krieger (٭? – †20. novembra 1920) a Vincent Matejka.
V čísle 4/2012 si okrem toho môžete prečítať ďalšie informácie, vážnejšie nehody turistov a horolezcov v marci a apríli. Určite vás zaujmú aj články o turistike na poľskej strane Tatier, sezóne horských vodcov, Žakovciach a ich území v Tatrách, výrobkoch medu či nových knihách. Opäť sme pripravili fotohádanku, krížovku a pekné snímky z Tatier.